Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi


UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ KADİM MESLEK: DERİCİLİK

11.04.2022
Yaşam

Yıllar geçtikçe klasikleşen ancak teknolojiye ve seri üretime yenik düşen mesleklerden olan el işi dericilik mesleği hızla gelişen makineleşmeye karşı direniyor.

Aydın’ın eski pasajlarından birinde 1972’den beri faaliyet gösteren ve  deri, çanta, aksesuar üretimi yapan İlhan Yıldız,  dükkânında hem özel tasarım deri çanta ve aksesuarları hem de ürünlerinin satışının yanı sıra bu ürünlerin tamirini de yapıyor. Yıldız, çıraklıkla başladığı baba mesleğini 35 yıldır icra ediyor ancak dükkânlarının tarihi daha da eskiye dayanıyor. Bu mesleği babasından öğrendiğini, 70’li yıllardan beri dericilikle uğraştığını ifade eden Yıldız, mesleğinin eskisi gibi ilgi görmediğini belirtiyor.

''Dericilikte usta yetişmiyor''
Yıldız, ‘‘Günümüzde insanlar seri üretim malını tercih ediyor. Bu ise bizi olumsuz etkiliyor gün geçtikçe küçülüyoruz. Bunun sonucu ise  gelecek nesillere usta yetişmiyor, çünkü eğitim verilecek insan yok.” diye konuşan derici ustası, Meslekte 35 seneyi doldurdum ama hala çalışıyorum. Her gün bir şeyler öğreniyorum. Dericilikte usta pek fazla yetişmiyor. Benim de bir çırağım yok.” sözleriyle sektördeki sıkıntılara değindi.

''Yeni nesil  el işçiliğinin önemini bilmiyor''
Yeni neslin el işçiliğine olan ilgisinin yok denecek kadar az olmasından yakınan Yıldız, “Gençlerimizi de yadırgamak istemiyorum. Çünkü zaman öyle bir zaman ki; tam bir bilgi çağı, dolayısıyla bizim burada bir şeyleri el işiyle yaptığımızın farkına varmıyorlar. Bir kuşak çatışması oluyor. Fabrikasyon bir çantayla bir el işi çantayı elinize aldığınızda, bir de gönül gözünüzle bakarsınız, sanatla ilgili bir şeyler okumuşsanız ya da seyretmişseniz, o zaman olayı yakalıyorsunuz. Yoksa biraz kuşak çatışması yaşıyoruz gelen müşterilerimizle.’’ diye konuştu.

''Deri hiç eskimez, her zaman yeni görünür''
Deri eşyaların kullandıkça vücudumuzdan aldıkları enerjiyle nemini koruyup, yenilendiğini söyleyen Yıldız, deri eşyalardaki kullanım ve eskime arasındaki ters orantıyı şöyle anlattı: “Deriye yön vermek, deriyi kullanmak çok önemlidir. Deriyi kullanırken, derinin elimize ya da vücudumuza temas etmesi, vücudumuzdan aldığı elektrikle derinin çok uzun yıllar eskimeden yaşamasını hayatta olmasını sağlar. Eşyanın kullanımla birlikte eskimesi, deri söz konusu olduğunda ters orantılıdır. Deri kullandıkça yeniliğini korur, kullanmadan bekletilirse eskir. Derinin yağı tuzu ve nemi gittiği zaman kâğıt gibi olur ve yırtılır.”

"Mesleğimiz umarım  zamanla yok olmaz"
Gelecek nesillerin el işi meslekleri bilmeyeceklerini vurgulayan Yıldız, ‘‘Mesleğimiz gün geçtikçe  hızla gelişen teknolojiye karşı ayakta durmakta ve direnmektedir. Zaman çok çabuk ilerliyor ve beraberinde değişim ve dönüşümler yaşanıyor. Bizim meslekte 20 yıl önceki durumunda değil. Sürekli gelişen makineleşme bizi bitirmekte. Mesleğimiz umarım  zamanla yok olmaz.” dedi.

 

Haber: Dilan Özkan

Fotoğraf: Süleyman Diri

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİHE TANIKLIK EDEN MÜZE ‘‘ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ’’

Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi (Ulucanlar Cezaevi), 1925 ve 2006 yılları ...

HAYVAN DOSTLARIMIZDA KAN PARAZİTİ HASTALIĞI

  Her canlı dönem dönem sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sağlık sorunlarının ...

DÜNYA ŞAMPİYONU MÜCAHİT KULAK: “DURMAK YOK, RİNGE DEVAM”

  Dünya şampiyonluğu, spor dalında en iyi olanın taşıdığı prestij ve ...

CUMHURİYET’İN İLK KADIN MUHTARI: GÜL ESİN

Mustafa Kemal Atatürk, her zaman Türk kadınını modern toplumun simgesi ...

TOPRAĞIN BİLİMİ PEDOLOJİ

  İnsan ve diğer tüm canlıların hayatına devam edebilmesi için toprak ...

HAMAMÖNÜ EVLERİ

Türkiye’nin birçok şehrinde birbirinden güzel evler bulunmaktadır. Peki ya Ankara’nın ...

HAMUR YAĞI MUCİZESİ

Zeytinyağı mucizesini bilmeyen yoktur. Kalp ve damar sağlığı başta olmak ...

TÜRKİYE'NİN İLK MATEMATİK MÜZESİ

Aydın'ın Efeler ilçesinde, Türkiye'nin ilk matematik müzesi olma özelliğine sahip ...

DOĞUNUN SAKLI CENNETİ: CİLO DAĞLARI SAT BUZUL GÖLLERİ MİLLİ PARKI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı, 3 bin 400 rakımlı Saklı Cennet ...

TOPRAKSIZ TARIM

Birçok alanda olduğu gibi tarım alanı içinde meydana gelen pek ...

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi
+90 256 218 20 00