Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi


SANAYİYE BÜYÜK KATKI: HURDACILIK

12.04.2023
Yaşam

 

İzmir’in Karabağlar hurdacılık sitesinde  hurdacılık dükkanları olan Armağan Güler ve Yılmaz Dikici, topladıkları hurdaları satarak uzun yıllardan beri geri dönüşüm yolu ile hem kendi ev ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. 

 

İzmir’de uzun yıllardan beri hurdacılık yapan Armağan Güler ve Yılmaz Dikici hurdacılık mesleğinin ekonomiye olan katkısını, topladıkları hurdaları ayrıştırarak fabrikalara sattıklarını belirtti. İzmir’de çok fazla ruhsatsız hurdacı olduğunu söyleyen ustalar bu mesleğin sorunlarını, ve bu sorunların çözümlerini bize anlattı.

 

“Mesleğimiz küçümseniyor”

Yaptıkları mesleğin küçümsendiğini söyleyen Güler,“Bizim meslek maalesef insanların gözünde değersiz görülüyor veya küçümseniyor. Bu tabii ki mesleğin ekonomiye olan katkılarının bilinmediğinden böyle oluyor. Vatandaştan veya kendimizin topladığı metalleri, bakırları biz diğer büyük fabrikalardan daha ucuza topluyoruz. Bizden malzeme almaya gelen esnafa fabrikalardan ucuza satıyoruz. Bu yüzden bizim mesleğimiz son derece önemlidir.” dedi. Aynı durumdan rahatsız olduğunu belirten Dikici, “Bu iş insanlara çocuk oyuncağı gibi geliyor ama alakası yok. Hurdacılığın ekonomiye olan katkıları gerçekten çok büyük.”

 

“Bu işi 45 yıldır yapıyorum”

Küçük yaşlarda bu işe başladığı anlatan Güler, “Ben bu işe başladığımda henüz 15 yada 16 yaşlarındaydım. Sokak aralarında hurda toplayarak bu işlere başladım. Önceleri zorlansamda sonraları bu işten kazandığım paralarla kendimi dükkan almayı başararak işlerimi büyüttüm. O gün bugündür bu işe yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim.” şeklinde konuştu. Dikici bu noktada, “Ben bu işte henüz çok eski değilim yaklaşık 10 yıldır yapıyorum o yüzden benim yükselişim biraz hızlı oldu elimde dükkan açacak kadar sermaye vardı.”

 

“Her zaman değil ama genellikle maddi durumumuz iyi”

Türkiye’de bu işin sanıldığından daha fazla para kazandırdığını söyleyen Güler, “Bizim meslek temelde sokakta, hatta genellikle sokak aralarında başlar. Biz de böyle başladık, çok şükür zaman içinde kendimize büyük bir dükkân alacak kadar işleri büyüttük. O yüzden bu meslek bize hep kazandırdı, umarım kazandırmaya devam eder.” ifadelerini kullandı. Gelen bütün malzemeleri türlerine göre ayırıp işlediğini ifade eden Güler, sözlerine şöyle devam etti: “Dükkânımıza gelen bütün malzemeleri türlerine göre ayırıyoruz. Daha sonra bunları işlemek için pres, kesim ve kantarımıza dağıtıp, sonrasında tek tek işliyoruz. İşledikten sonra tırlara yükleyip fabrikalara gönderiyoruz.” dedi. Dikici ise, “ Bizim  Allaha çok şükür işlerimiz iyi, bundan yan bir sıkıntım olmadı. Tabi başlarda işi kurarken maddi açıdan sıkıntılar yaşadım ama Türkiye metal ve geri dönüşüm konusunda çok müsait o yüzden kazancımız yerinde.”

 

“Genellikle kendimiz alıyoruz”

Hurdaları genellikle kendilerinin topladığını söyleyen Güler, “Hurdaları genellikle fabrikalardan alıyoruz. İletişime geçiyorlar, programımızı yapıyoruz ve her türlü imkânımız olduğu için makinelerimizi, tırlarımızı ayarlıyoruz. Malın kilosuna göre gidip alıyor ve geliyoruz. Dükkânımızda ona göre işlemini yapıyoruz.” diye konuştu. Herkesin bu işi yapamayacağını söyleyen Güler, “Şu an mahalle arasında hurdacılık yapan pek çok insan var ve bunların birçoğu denetimsiz ve bundan kaynaklı çeşitli sıkıntılar yaşıyorlar. Bu yüzden vatandaşlar sahip oldukları metal, maden gibi malzemeleri direkt olarak bize getirmeli. Hem vatandaş kazanır, hem biz kazanırız hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur. Bu yüzden bu tür ince detaylara dikkat edilmeli.” şeklinde konuştu. Dikici ise, “ Biz genellikle kendi arabamızla topluyoruz. Bizim için çalışan elemanlarımız bizim için topluyor bizde metali alıp fabrikalara satıyoruz ya da vatandaşlara satıyoruz.”

 

“Yetkililerin bu işle daha çok ilgilenmesi lazım”

Son olarak devletin ve belediye başkanın yetkilerinin İzmirdeki hurdacılık  ile daha fazla ilgilenilmesi gerektiğini söyleyen Güler, “Daha çok hurdacılar için siteler açılmalı daha fazla teşvikler olmalı. Böylece kaçakçılık engellenir ve herkes bu durumdan karlı çıkar. Umarım bu isteklerimiz duyulur işler yoluna koyulur.” Dikici bu konuda, “Evet böyle bir problem var. Kaçakçılık çok fazla devletin bu konuda daha fazla bir aksiyon alması lazım. Vatandaşların daha dikkatli olması lazım, bizim gibi ruhsatlı olan insanlarla beraber çalışmalılar.” şeklinde konuştu.  

 

Hurdacılığın geri dönüşüme ve ekonomiye olan katkılarının son derece fazla olduğunu belirten esnaflar bu mesleğin önemini vurguluyor. Armağan Güler'e ve Yılmaz Yılmaz Dikici’ye bize röportaj verdikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

 

Haber & Fotoğraf: Oğulcan İrden

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİHE TANIKLIK EDEN MÜZE ‘‘ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ’’

Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi (Ulucanlar Cezaevi), 1925 ve 2006 yılları ...

HAYVAN DOSTLARIMIZDA KAN PARAZİTİ HASTALIĞI

  Her canlı dönem dönem sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sağlık sorunlarının ...

DÜNYA ŞAMPİYONU MÜCAHİT KULAK: “DURMAK YOK, RİNGE DEVAM”

  Dünya şampiyonluğu, spor dalında en iyi olanın taşıdığı prestij ve ...

CUMHURİYET’İN İLK KADIN MUHTARI: GÜL ESİN

Mustafa Kemal Atatürk, her zaman Türk kadınını modern toplumun simgesi ...

TOPRAĞIN BİLİMİ PEDOLOJİ

  İnsan ve diğer tüm canlıların hayatına devam edebilmesi için toprak ...

HAMAMÖNÜ EVLERİ

Türkiye’nin birçok şehrinde birbirinden güzel evler bulunmaktadır. Peki ya Ankara’nın ...

HAMUR YAĞI MUCİZESİ

Zeytinyağı mucizesini bilmeyen yoktur. Kalp ve damar sağlığı başta olmak ...

TÜRKİYE'NİN İLK MATEMATİK MÜZESİ

Aydın'ın Efeler ilçesinde, Türkiye'nin ilk matematik müzesi olma özelliğine sahip ...

DOĞUNUN SAKLI CENNETİ: CİLO DAĞLARI SAT BUZUL GÖLLERİ MİLLİ PARKI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı, 3 bin 400 rakımlı Saklı Cennet ...

TOPRAKSIZ TARIM

Birçok alanda olduğu gibi tarım alanı içinde meydana gelen pek ...

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi
+90 256 218 20 00