Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi


EL EMEĞİ: TÜLBENT İŞLEMECİLİĞİ

13.04.2023
Yaşam

 

Kadınların estetik yeteneği her alanda olduğu gibi tülbent işlemeciliğinde de kendini göstermiştir. Tülbentin kenarlarına işlenen farklı motifler, tülbent kullanan kadınlar için daha çekici bir hal almıştır. Böylelikle işin ekonomik tarafı gün yüzüne çıkmıştır.

 

Tülbent işlemeciliği adı altında ev hanımlarının uğraş gösterdiği bu alanda, ev ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır. Birçok ev hanımı tarafından yapılan tülbent işlemeciliği, hem tülbent kullanımını yaygınlaştırırken hem de işlenen motiflerin estetik yapısıyla, birçok kadının ilgi odağı olmuştur. Tülbent işlemeciliğinin motiflerin yapılışını, ev ekonomisine katkısını ve kadınlara maddi, manevi olarak neler kattığına dair bilgi almak için, uzun yıllardır tülbent işleyen, bu anlamda profesyonellik kazanan ve aynı zamanda öğrenci olan Zerya Kaya ve ev hanımı olan Behice Astan ile görüştük.

 

Tülbent işlemeciliği nedir?

Tülbent işlemeciliğinin, tülbentin kenarlarına yaptıkları işlemeler olduğunu vurgulayan Behice Astan, tülbent işlemeciliğini açıklamak için sözlerine şöyle devam etti: “Tülbent işlemeciliği, tülbentlerin kenarlarına daha estetik durması için yapılan motiflerdir. Tülbent işlemeciliği aynı zamanda halk arasında, yazma kenarına yapılan oyalar olarak da yapılmaktadır.”

 

Yapmış olduğunuz tülbentleri işlemeye ne zaman başladınız?

13 yaşından beri işlemecilik yaptığını ve teyzesinin yaptığı işlemeleri örnek aldığını söyleyen Astan, “Bu işlemeleri teyzem ve kuzenlerim yaparken saatlerce uğraştıklarını bilirim. Hatta bu yüzden çocuk aklımla onlara müdahil olduğumu da hatırlarım. Daha sonra, elim alışana kadar onlara eşlik ettim ve tülbent işlemeyi öğrenmiş oldum.” dedi

 

Tülbent işlemenin maddi manevi yönleri nelerdir?

Ev ekonomisine büyük katkı sağladığını söyleyen Astan sözlerine şöyle devam etti, “Evlenmeden önce kendi çeyizim için çok sayıda tülbent yaptım. Bunun yanı sıra komşularıma da yardımcı olup, onlar için sayamayacağım kadar çok işleme yaptım. Daha sonra gelen talepler üzerine tülbent işlemeciliğini ekonomik kazanca çevirebilirim diye düşündüm. Artık ev ekonomisine büyük katkı sağladığımı söyleyebilirim. Bizim buralarda tülbent, çeyizlerin olmazsa olmazıdır. Evlenecek genç kızlar için büyük önem taşıdığından, yaptırmak isteyen çok sayıda insan var. Bu sayede tülbent işlemeciliğinde kazançtan bahsetmek mümkündür. Hatta tülbent işlemeciliğinden gelen kazançla çocuklarımın eğitimine de destek oluyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Bu işi yaparken zorlandığınız durumlar var mı? 

Tülbent işlemeciliğinin, göz hastalıklarını etkileyebileceğini vurgulayan Zerya Kaya, “Tülbent işlemeciliği, çok ince detaylar barındıran, gözü oldukça yoran motiflerden oluşuyor. Aynı zamanda sürekli motiflere odaklandığımız için boyun fıtığına da sebep olabiliyor. Bu sebeple gün içerisinde belirli saatlerde dinlenerek yapıyorum. Benimle beraber bu işi yapan bir arkadaş grubum var. Bu şekilde yapamadığımız motifler için birbirimize danışıyoruz.” sözleriyle tülbent işlemeciliğinin meydana getirebileceği olası sağlık sorunlarının altını çizdi.

 

Yaptığınız motiflerin bir anlamı var mı?

Motiflerin genel olarak belli bir anlam ifade etmediğini söyleyen Kaya, “Manevi açıdan önemli olduğunu belirtmek isterim. Şu an çok nadir olmakla birlikte, annemden dinlediğim gerçek hikayelerden bahsetmek gerekirse; ikili ilişkilerde kadınlar mendillere, sevdiği kişinin adını veya baş harflerini işleyerek tülbenti manevi bir boyuta taşıyormuş. Kimi zaman da, kadının kendi işlediği ve kullandığı tülbenti sevdiği adama vererek bir gönül bağı oluşturulurmuş.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Zerya Kaya ve Behice Astan, tülbent işlemeciliği ile ilgili birçok ev hanımının, genç kızlar için tülbent kenarlarına oya işlemeleri yaparak manevi destekte bulunduğunu aktardı. Bunun yanı sıra belli başlı günlerde toplanarak grup halinde veya bireysel olarak yaptıkları işlemelerle maddi olarak ailelerine destek olduklarının da altını çizdi.

 

Haber & Fotoğraf: Özge İşik

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİHE TANIKLIK EDEN MÜZE ‘‘ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ’’

Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi (Ulucanlar Cezaevi), 1925 ve 2006 yılları ...

HAYVAN DOSTLARIMIZDA KAN PARAZİTİ HASTALIĞI

  Her canlı dönem dönem sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sağlık sorunlarının ...

DÜNYA ŞAMPİYONU MÜCAHİT KULAK: “DURMAK YOK, RİNGE DEVAM”

  Dünya şampiyonluğu, spor dalında en iyi olanın taşıdığı prestij ve ...

CUMHURİYET’İN İLK KADIN MUHTARI: GÜL ESİN

Mustafa Kemal Atatürk, her zaman Türk kadınını modern toplumun simgesi ...

TOPRAĞIN BİLİMİ PEDOLOJİ

  İnsan ve diğer tüm canlıların hayatına devam edebilmesi için toprak ...

HAMAMÖNÜ EVLERİ

Türkiye’nin birçok şehrinde birbirinden güzel evler bulunmaktadır. Peki ya Ankara’nın ...

HAMUR YAĞI MUCİZESİ

Zeytinyağı mucizesini bilmeyen yoktur. Kalp ve damar sağlığı başta olmak ...

TÜRKİYE'NİN İLK MATEMATİK MÜZESİ

Aydın'ın Efeler ilçesinde, Türkiye'nin ilk matematik müzesi olma özelliğine sahip ...

DOĞUNUN SAKLI CENNETİ: CİLO DAĞLARI SAT BUZUL GÖLLERİ MİLLİ PARKI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı, 3 bin 400 rakımlı Saklı Cennet ...

TOPRAKSIZ TARIM

Birçok alanda olduğu gibi tarım alanı içinde meydana gelen pek ...

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi
+90 256 218 20 00