Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi


CUMHURİYET MİRASI: NAZİLLİ SÜMER PARK

29.12.2022
Seyahat

 

Sümer Park, Aydın’ın güzide ilçelerinden biri olan Nazilli’de bulunuyor. Sosyal tesisleri ve harika tabiatıyla oldukça ilgi çekici bir park. Bu parkı özel kılan diğer bir unsur ise Cumhuriyetin ilk döneminde kurulan Sümerbank Basma Fabrikası’nın lojmanı olarak kullanılmış olmasıdır. 

 

Cumhuriyetin ilanıyla Türkiye’de birçok sosyal fabrika inşa edilmiştir. Bu fabrikalardan birisi de 1933 yılında Nazilli’de kurulan Sümerbank Basma Fabrikası. Sümer Park’ın yer aldığı arazi geçmişte fabrikada çalışan insanlara ev sahipliği yapıyordu. Park yetkilisi Ahmet Güngör, yaklaşık 125 bin metrekare büyüklüğündeki parkı, “Burası Sümerbank Fabrikası’nda çalışan insanların bir zamanlar lojman olarak kullandığı bir alan. İçerisinde bugün olduğu gibi geçmişte de birçok sosyal tesise sahipti. Fabrikanın kurulduğu yıllara nazaran, çağının çok ilerisinde imkanlara sahip bir lojmandı burası.” sözleriyle tanımladı.

 

Sümerbank Lojmanları

Lojmanlar, personellerin çalıştığı fabrikanın tam karşısında bulunmaktaydı. Sümerbank emeklisi Hami Öztürk, bir zamanlar lojmanların bulunduğu Sümer Park’a gelerek vakit geçiriyor. Lojmanlar hakkında konuşan Hami Öztürk, “Lojmanlar,  fabrikada bulunduğumuz konuma göre sınıflandırılıyordu. Benim gibi işçi arkadaşlarımın kaldığı yapılara ‘Vazife Evleri’ ismi verilirdi. Daha üst kademeli çalışanlar farklı binalarda kalıyordu. Ben bu lojmanlarda yaşamaktan keyif aldım. Karnım burada doydu. Sineması, tiyatrosu, giydiğim pijamalar, ayakkabılarım ve yemek yediğim porselenler bile Sümerbank sayesinde var oldu. Yaşamımın bir dönemini kapsayan bu parkta vakit geçirmek güzel. Çam ağaçları hala aynı yerinde duruyor. Bu parkta emeği geçen herkese minnettarız.” ifadelerine yer verdi.

 

“Sosyalleşmek için her şey mevcut”

Parkta vakit geçirmek için farklı aktiviteler olduğunu belirten Güngör, “Burası kusursuz doğal güzelliğinin yanı sıra, zaman geçirmek maksadıyla pek çok olanağa sahip bir yer. İçerisinde yüzme havuzu, koşu pisti, kır düğün alanı, lunapark, cafe, restaurant, buz pateni, oyun parkı, tenis kulübü, Türkiye’nin ilk model evi, alzheimer danışma merkezi, basketbol sahası, kapalı spor salonu, piknik alanı  ve  11 bin  metrekarelik yapay gölet  bulunuyor. Sosyalleşmek için her şey mevcut.” dedi.

 

 

“Havası çok temiz, doğayla iç içe”

Sümer Park, Nazilli’nin merkezindeki en büyük yeşil alan olduğunu ifade eden Güngör, “Parkta her yer ağaç ve bitki türleriyle donanmış durumda. Parkın her yerini onlarca yıllık çam ağaçları çevreliyor. Yeşil alanlar belediye himayesinde koruma altında. Mangal yakmak kesinlikle yasak. Havası çok temiz, doğayla iç içe olduğunuzu hissediyorsunuz.” dedi.

 

“Piknik ve hayvanat bahçesi en çok tercih edilen aktiviteler”

Son olarak Güngör, “Hafta sonu aileler, arkadaşlar sevdikleriyle güzel vakit geçirmek için akın akın geliyorlar. Piknik yapmak ve hayvanat bahçesinde dolaşmak en çok tercih edilen aktiviteler. Çam ağaçlarının altında, yeşil çimlerin üzerinde piknik yapmak insanların hoşuna gidiyor. Hayvanat bahçemizde ise 30  tür hayvan ve 12 tür akvaryum canlısı barınmakta.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Tarihi Sümerbank Basma Fabrikası’nın bir parçası olan bu park, fabrikanın tam karşısında yer alıyor. Huzur veren tabiatı ve  sosyal imkanlarıyla ziyaretçilere oldukça keyifli anlar yaşatıyor.

 

 

Haber & Fotoğraf: Egecan Yapsık

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİHE TANIKLIK EDEN MÜZE ‘‘ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ’’

Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi (Ulucanlar Cezaevi), 1925 ve 2006 yılları ...

HAYVAN DOSTLARIMIZDA KAN PARAZİTİ HASTALIĞI

  Her canlı dönem dönem sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sağlık sorunlarının ...

DÜNYA ŞAMPİYONU MÜCAHİT KULAK: “DURMAK YOK, RİNGE DEVAM”

  Dünya şampiyonluğu, spor dalında en iyi olanın taşıdığı prestij ve ...

CUMHURİYET’İN İLK KADIN MUHTARI: GÜL ESİN

Mustafa Kemal Atatürk, her zaman Türk kadınını modern toplumun simgesi ...

TOPRAĞIN BİLİMİ PEDOLOJİ

  İnsan ve diğer tüm canlıların hayatına devam edebilmesi için toprak ...

HAMAMÖNÜ EVLERİ

Türkiye’nin birçok şehrinde birbirinden güzel evler bulunmaktadır. Peki ya Ankara’nın ...

HAMUR YAĞI MUCİZESİ

Zeytinyağı mucizesini bilmeyen yoktur. Kalp ve damar sağlığı başta olmak ...

TÜRKİYE'NİN İLK MATEMATİK MÜZESİ

Aydın'ın Efeler ilçesinde, Türkiye'nin ilk matematik müzesi olma özelliğine sahip ...

DOĞUNUN SAKLI CENNETİ: CİLO DAĞLARI SAT BUZUL GÖLLERİ MİLLİ PARKI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı, 3 bin 400 rakımlı Saklı Cennet ...

TOPRAKSIZ TARIM

Birçok alanda olduğu gibi tarım alanı içinde meydana gelen pek ...

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi
+90 256 218 20 00