Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi


AYDIN’IN TOPUKLU EFELERİ

03.01.2023
Yaşam

 

Dokuz yıl önce Aydın’ın Efeler ilçesinde, Kadın Efeler Derneği’ni kuran Gülsevil Ergünoğlu ve arkadaşları, efeliğin sadece doğulan yer veya cinsiyete bağlı olmadığını, kadınların da en az erkekler kadar efe olduğunu söyledi.

 

Kadın Efeler Derneği, 2013 yılında Gülsevil Ergünoğlu tarafından kuruldu. Derneğin kuruluş amaçları arasında birçok neden olduğunu söylese de en önemli olanlarının kadın istihdamı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verilmesi olduğunu dile getiren Ergünoğlu, derneğin hiçbir ekonomik destek almadığını da belirtti. Tamamen dernek üyelerinin ve arkadaşlarının, gönüllülük esasıyla ellerinden geldiğince yardım etmeye çalıştıklarının altını çizdi. Dernek ve organizasyonları hakkında Gülsevil Ergünoğlu ile görüşme gerçekleştirdik.

 

“Efe olmak yürek işidir”

Efelerin, Anadolu tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Ergünoğlu, Zeybek ismiylede anılan bu yiğitlerin milletimizin geçmişteki savunucuları olduğunu belirtiyor. Haksızlığın ve zulmün karşısında her zaman direnmiş olan Efeler, kızanlarıyla (Efenin emrindeki genç asker) bölge halkının güvenliğini sağlıyor. Efeliğin yürek işi olduğunun altını çizen Ergünoğlu, “Efe olmak yürek işidir, doğulan yere veya cinsiyete bağlı değildir.” ifadelerini kullandı.

 

“Önceliğimiz kadın girişimcileri istihdam ile desteklemektir”

Derneğin kuruluşu ile ilgili olarak Ergünoğlu, “2013 yılında Aydın Kadın Efeler Derneği’ni, dernek arkadaşlarımla beraber kurduk. Hedefimiz kadınlar arasındaki iletişim, iş birliği ve dayanışmayı geliştirmeye yönelik faaliyetler yürütmektir. Bu bağlamda tüm kadınlara yardımcı olmalıyız. Önceliğimiz kadın girişimcileri istihdam ile desteklemektir.’’ açıklamalarında bulundu. Ergünoğlu sözlerine, “Dernek sadece Aydın özelinde değil ülke genelinde de ses çıkarmaya çalışıyor. Türkiye çapında, kadınlarımızın sosyal hayatta ve ekonomideki yerini sağlamlaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz.’’ diyerek devam etti.

 

“Organizasyonlarla kamuoyunun dikkatini çekmekteyiz”

Ergünoğlu, derneğin organizasyonları hakkında, “Hedefimiz kadın, çocuk şiddeti, tacizi vb. olayların azalması için halkı bilgilendirici etkinlikler düzenlemektir. Kadın ve çocuk haklarına dair eğitim vermek ve Doğu’da ısınma sorunu yaşayan çocuklara mont, kazak vb. kıyafetler göndermektir. Bununla ilgili organizasyonlar yaparak kamuoyunun da dikkatini çekmekteyiz.” ifadelerini aktardı.“Elde edecekleri gelir ile aile ekonomisine destek sağlıyorlar”

Efeler ilçesinde kadınlara gelir kaynağı sağlamak adına kendi yaptıkları ürünleri satabilmeleri için sadece kadınların olduğu pazar yeri kurduk. Buna benzer faaliyetler yapıldığını ifade eden Ergünoğlu,  “Kadınların kendi evlerinde yaptıkları yemek, bez bebek ve aksesuar gibi çeşitli ürünleri pazarımızda sunuyoruz. Yapılan bu ürünlerin satışından elde edecekleri gelir ile aile ekonomisine destek sağlıyorlar.” dedi. 

Evinde yaptığı ürünleri satan dernek üyelerinden Güneş Çer, “Ekonomik olarak bu zor dönemde, ev ekonomisine katkı sağlamak için pazarda ürünlerimi müşteriye sundum. Beş gün boyunca burdayız. Tüm ürünleri kendi el emeğimizle yapıyoruz. Böyle etkinliklerin devam etmesini istiyorum.” sözleriyle ev ekonomisine katkıda bulunduğundan dolayı bu etkinliklerin devam etmesini istediğini vurguladı.

 

“Kadın istihdamının sağlanmasına destek olacak eğitimler ve kurslar veriyoruz”

Ergünoğlu, yapılan yardımlar hakkında düşüncelerini, “Belirli sayıda ihtiyaç sahibi olan öğrencilere burs sağlıyoruz. Ayrıca kadın istihdamının sağlanmasına destek olacak eğitimler ve kurslar veriyoruz. Şiddet gören kadınlara hukuksal ve psikolojik destek sağlamak gibi yardımlarda da bulunuyoruz.” şeklinde dile getirdi.

Gülsevil Ergünoğlu tarafından kurulan Kadın Efeler Derneği, kısıtlı imkanları olmasına rağmen faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Dernek, organizasyonlarını ülke geneline yaymak için çaba gösteriyor. Yardıma ihtiyacı olanlara kapısını açıyor ve ihtiyacı olan kişilere yardım eli uzatıyor.Haber: Kerem Cabbar

Fotoğraf: Emircan Tezer

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİHE TANIKLIK EDEN MÜZE ‘‘ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ’’

Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi (Ulucanlar Cezaevi), 1925 ve 2006 yılları ...

HAYVAN DOSTLARIMIZDA KAN PARAZİTİ HASTALIĞI

  Her canlı dönem dönem sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sağlık sorunlarının ...

DÜNYA ŞAMPİYONU MÜCAHİT KULAK: “DURMAK YOK, RİNGE DEVAM”

  Dünya şampiyonluğu, spor dalında en iyi olanın taşıdığı prestij ve ...

CUMHURİYET’İN İLK KADIN MUHTARI: GÜL ESİN

Mustafa Kemal Atatürk, her zaman Türk kadınını modern toplumun simgesi ...

TOPRAĞIN BİLİMİ PEDOLOJİ

  İnsan ve diğer tüm canlıların hayatına devam edebilmesi için toprak ...

HAMAMÖNÜ EVLERİ

Türkiye’nin birçok şehrinde birbirinden güzel evler bulunmaktadır. Peki ya Ankara’nın ...

HAMUR YAĞI MUCİZESİ

Zeytinyağı mucizesini bilmeyen yoktur. Kalp ve damar sağlığı başta olmak ...

TÜRKİYE'NİN İLK MATEMATİK MÜZESİ

Aydın'ın Efeler ilçesinde, Türkiye'nin ilk matematik müzesi olma özelliğine sahip ...

DOĞUNUN SAKLI CENNETİ: CİLO DAĞLARI SAT BUZUL GÖLLERİ MİLLİ PARKI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı, 3 bin 400 rakımlı Saklı Cennet ...

TOPRAKSIZ TARIM

Birçok alanda olduğu gibi tarım alanı içinde meydana gelen pek ...

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İletişim Fakültesi / Gazetecilik Bölümü

Öğrenci Uygulama Haber Sitesi
+90 256 218 20 00